Rubriky
Povídali jsme si s...

Magda Blaha: Důležité je začít a nedumat nad tím zbytečně dlouho

Tentokrát jsme si povídali s Magdou Blaha, která na Pickey pomáhá lidem s výukou angličtiny. Nečekejte ale nudné biflování slovíček a nezáživné fráze. Magda je krásným příkladem toho, že učení angličtiny může být zábava, a že i vzdělávací aktivity na Pickey mají své místo. 

Pro ty, co tě ještě neznají – můžeš se krátce představit?

Miluju jazyky a učení – já sama si nedovedu představit, že bych nemluvila anglicky. Je to pro mě už naprostá automatika a vnímám to jako obrovskou výhodu a už přes deset let se tenhle pocit snažím předávat dál studentům, poslední dobou jen na volné noze. V době prvního lockdownu jsem měla potřebu se víc realizovat a založila si profil na Instagramu – Magda učí anglicky. Často jsem totiž měla nutkání všechna nová slovíčka, fráze apod. sdílet se svými blízkými. V lockdownu hlavně s manželem, kterého jsem tím „krmila“ každý den 🙂 Říkala jsem si, proč to vlastně nesdílet ještě více lidem.

Základní koncept obsahu tedy vyplynul z tvé vášně pro anglický jazyk…

Angličtina je součástí mého každodenního života a pořád si zapisuju nové fráze, slovíčka a zajímavosti. Tvořím různá cvičení, podcasty a videa a nechci si je nechávat jen tak pro sebe. Bylo to tedy docela jednoduché – chtěla jsem místo, kde můžu všechny tyto věci jednoduše sdílet a mít je tam pěkně přehledně, aby se k nim mohli studenti kdykoli vrátit.

Jak ses dozvěděla o Pickey?

Pickey jsem začala hodně vnímat na Instagramu, když si na něm moji oblíbení tvůrci začali zakládat účty. Chvilku jsem nad založením vlastního účtu přemýšlela a pak mě k tomu trošku dokopla Bára Perglová, se kterou jsem už nějakou dobu měla lekce a tvořila jsem obsah individuálně právě pro ni. A zdálo se jí jako skvělý nápad tvořit na Pickey. Díky za postrčení, Báro 🙂

Bylo pro tebe těžké vyladit obsah, který na Pickey sdílíš, nebo jsi měla jasnou představu hned od začátku?

To, co dělám na Pickey, je vlastně podobné jiné službě, kterou jsem už nabízela studentům dříve – pravidelná tvorba individuálních materiálů pro jejich potřeby, kdy jednou týdně dostali nálož pro zdokonalení angličtiny do e-mailu. Tato služba byla dost oblíbená, ale vzhledem k její časové náročnosti nebyla dostupná úplně pro každého. Díky Pickey můžu tyhle materiály tvořit pro více studentů za podstatně přijatelnější cenu – mé nejoblíbenější předplatné stojí pouhých 170,- Kč za měsíc a studenti za něj mají ode mě různorodé materiály ke zdokonalení angličtiny, což mi připadá naprosto skvělé. Sama bych to uvítala třeba ve španělštině, kterou se učím.

Co se ti na Pickey líbí a proč ses rozhodla tvořit právě u nás?

Mám velkou radost, že konečně vznikla promakaná česká verze Patreonu, který je celý v angličtině. To by mým studentům sice asi nevadilo, ale i mně se víc líbí, že je to vše česky a můžu podpořit naše šikovné Čechy. Navíc je na Pickey spousta možností, jaký obsah tvořit, graficky vypadá fakt krásně, rychlá podpora od Deny (spoluzakladatelka Pickey) a celkově je to super 🙂

Kolik máš v tuhle chvíli sledujících a kolik z toho je předplatitelů?

Všichni přispěvatelé mi přišli z mého Instagramu, kde jsem jim Pickey představila a měla na to skvělé ohlasy, tak jsem se do toho vrhla. Na začátku mi přibylo několik studentů, kteří už mou tvorbu znali a postupně přibývají i další, které zatím tolik neznám. Doufám, že to tak bude pokračovat a vytvořím si takovou malou anglickou komunitu na Pickey 🙂 

Momentálně mám 30 sledujících a 27 z nich je předplatitelů. S 6 z nich se potkáváme jednou měsíčně při online konverzační lekci, kde si můžou potrénovat speaking a na cokoli se mě zeptat. Moje komunita na Instagramu je ve srovnání s jinými účty docela malá, ale pokaždé, když se někdo rozhodne si můj obsah předplatit, mám obrovskou radost a neskutečně mě to motivuje jít hned něco vytvářet.

Zmiňuješ, že máš komunitu hlavně na Instagramu. Jakým způsobem ji udržuješ aktivní?

Nejvíc mě baví brouzdat a tvořit právě na Instagramu, kde jsem se svými sledujícími denně v kontaktu. Sdílím tam v krátkosti různé pikošky z lekcí a cokoli, co se může lidem ve světě angličtiny hodit. Můžete se přidat 🙂

Co bys doporučila lidem se vzdělávacím obsahem, kteří o monetizaci také uvažují?

Všechny začátky jsou těžké a člověk nikdy neví, jak se nová věc uchytí – já jsem si řekla, že nemám co ztratit a skočila do toho rovnou s tím, že to zkusím třeba na 3 měsíce a uvidím, jaké budou ohlasy. A kdybych se teď rozhodovala znova, udělám to stejně. Důležité je začít a nedumat nad tím zbytečně dlouho.

Na co se u tebe do budoucna můžeme těšit?

Ráda bych pokračovala v interaktivním obsahu (různé články a cvičení k nim, videa, slovní zásoba apod.) a chtěla bych nahrávat víc kratších podcastů pro zlepšení poslechu. A jednou snad i videa. Připadá mi super, že pokud se chce člověk věnovat angličtině, ušetří spoustu času hledáním materiálů a cvičení – stačí se přihlásit na Pickey na můj profil, kde najde různorodé užitečné materiály a rozkliknout si to, na co má zrovna náladu.

Je vidět, že Magda dělá to, co ji baví a dělá to dobře, o čemž svědčí i zpětná vazba od jejích fanoušků. Posuďte sami.

Děkujeme Magdě za rozhovor a přejeme jí spoustu spokojených studentů a hodně elánu do další tvorby. 


Tudy se jde zpět na Pickey.